کد مطلب: ۴۰۲۴۷۵، سايت الف؛ قائم مقام وزیر بهداشت مطرح کرد؛ درآمد متخصصان ایرانی کمتر از آمریکایی‌ها/ مردم را نسبت به پزشکان بی‌اعتماد نکنید؛ بخش اجتماعی الف، ۲۴ مهر ۹۵؛ تاریخ انتشار : شنبه ۲۴ مهر ۱۳۹۵ ساعت ۱۸:۳۹

قائم مقام و معاون کل وزارت بهداشت گفت: مقایسه درآمد متخصصین ایرانی و آمریکایی چندان مقایسه مناسبی نیست و درآمد متوسط متخصصین ایرانی به مراتب کمتر از متخصصین آمریکایی است. بنابراین نباید با برخی اظهارنظرها مردم را نسبت به پزشکان بی‌اعتماد کرد.

دکتر ایرج حریرچی در گفت‌وگو با تسنیم، در پاسخ به مطرح شدن مباحثی در رسانه‌ها مبنی بر اینکه متخصصین ایرانی بیش از هفت برابر متخصصین آمریکایی درآمد دارند، انعکاس وسیع رسانه ای این جمله بدون توجه به مقدمات و موخرات مربوطه را مورد اشاره قرار داد و اظهار داشت: با توجه به مذاکره ای که با همکار عزیزی که اخیراً این مسئله را مطرح کردند، داشتم، وی نیز به این مقدمات و موخرات صریحاً اشاره داشتند و منظور وی بعضی موارد و آن هم بر اساس مقایسه با درآمد سرانه ملی کشورها و نه رقم خام بوده است.

حریرچی گفت: سوء برداشتی نیز که در مورد اظهارات وی در مورد دریافتی مدیران دولتی شده است نیز طبق اظهارات وی صحیح نبوده است.

قائم مقام وزیر بهداشت با طرح این پرسش که نقل خام همین جمله و بدون استناد چه احساسی در مردم عادی، خصوصا محرومین و مستضعفین و حتی تحصیل کرده‌ها و متخصصین رشته‌های غیر پزشکی ایجاد می‌کند؟ گفت: این گونه نقل قولها به غیر از تقابل و ایجاد احساس فاصله طبقاتی و از بین بردن اعتماد مردم به پزشکان کشور که اکثریت آنان متصف به خدومی و یاری رساندن به مردم هستند، نتیجه دیگری ندارد.

حریرچی یادآور شد: در چند دهه گذشته در قریب به اتفاق نظر سنجی‌های انجام شده در کشور، پزشکان جزو دو یا سه گروه اول مرجع جامعه بوده اند و با مرور ذهنی اسامی سایر گروه‌های مورد مطالعه در چنین نظر سنجی‌هایی به خوبی میزان اعتماد مردم به جامعه پزشکی روشن می‌شود.

قائم مقام وزیر بهداشت در تشریح و توضیح مطالبی که در مورد هفت برابر بودن درآمد پزشکان ایرانی نسبت به پزشکان آمریکایی بیان می‌شود، گفت: با یک جستجوی اینترنتی میزان درآمد متخصصین آمریکایی مشخص می‌شود.

حریرچی افزود: دو سایت Medscape و Payscale و منابع دیگر، میانگین درآمد سالیانه پزشکان شاغل در آمریکا به تفکیک تخصص، سابقه، جنسیت و دیگر موارد و همچنین میانگین درآمد ساعتی آنها را منتشر می‌کنند.

وی افزود: بر اساس همین منابع، متوسط درآمد یک پزشک متخصص آمریکایی ۲۹۷ هزار دلار در سال است که با احتساب قیمت فعلی دلار معادل بیش از یک میلیارد و پنجاه میلیون تومان سالانه می‌شود که هفت برابر آن معادل بیش از هفت میلیارد و چهار صد و پنجاه میلیون تومان سالانه و ششصد و بیست میلیون تومان ماهانه است.

سخنگوی وزارت بهداشت تصریح کرد: بنده از طرف وزارت بهداشت اعلام می‌کنم که حتی یک مورد دریافتی این چنینی هم در بخش دولتی وجود ندارد و بعید است که با توجه به حاکمیت تعرفه‌های قانونی و جلوگیری از دریافت‌های غیر قانونی در بخش خصوصی هم چنین در آمد مستمری در قبال ارائه خدمات پزشکی وحود داشته باشد.

وی افزود: بنابراین توصیه و درخواست من از رسانه‌ها این است که از این منظر و از این تعبیر به بازپخش این مطلب نپردازند. بعید هم می‌دانم سایر دوستانی هم که مطلع و کارشناس هستند چنین منظور و تصوری از متوسط درآمد پزشکان متخصص در بخش دولتی داشته باشند.

حریرچی عنوان کرد: همانطور قبلا هم وزارت بهداشت اعلام کرده است متوسط کل درآمد بیش از ۲۳ هزار متخصص و فوق تخصص شاغل در بخش دولتی هفده میلیون و سیصد هزار تومان ماهانه است و حتی دریافتی‌های بالا در مناطق محروم و مورد نیاز که در حد دهم درصد کل متخصصین و فوق تخصصین شاغل در بخش دولتی هستند به هیچ وجه قابل مقایسه با این ارقام و اعداد نظیر ۷ برابری درآمد متخصصان آمریکایی نیستند.

قائم مقام وزیر بهداشت در پاسخ به این سئوال که از منظر درآمد ناخالص ملی و مقایسه ایران و امریکا نظر شما چیست؟ گفت: برای مقایسه درآمد ناخالص ملی و سرانه این درآمد در بین کشورها معمولا از دلار بین المللی یا اصطلاحاً دلار PPP که محاسبه آن بر اساس برابری قدرت خرید در اقتصاد داخلی آمریکا است و نه دلار رایج آمریکا، استفاده می‌شود.

حریرچی گفت: طبق آخرین گزارش‌های رسمی بانک جهانی، صندوق بین المللی پول و سایر منابع معتبر بین المللی سرانه درآمد ناخالص سالان هر امریکایی حدود ۵۶ هزار دلار بین المللی و همین سرانه برای هر ایرانی ۱۷۳۰۰ دلار بین المللی است. رقم مترادف این ارقام بر اساس دلار رایج آمریکا برای هر آمریکایی همان ۵۶ هزار دلار و برای هر ایرانی ۴۹۰۰ دلار است که موضوع صحبت ما و مبنای مقایسه نیست.

وی افزود: فرق عمده مقایسه اقتصاد درمان ایران و آمریکا، درصد اختصاص یافته از در آمد ناخالص ملی به سلامت است. در آخرین سال بررسی این درصد، متوسط جهانی حدود۱۰% ، درصد، برای امریکا ۱۷٫۳% و برای ایران فقط ۷٫۵% بوده است، به عبارت دیگر سرانه بهداشتی درمانی هر آمریکایی حدود ۹۶۰۰ دلار بین المللی و برای هر ایرانی حدود ۱۳۰۰ دلار بین المللی است.

حریرچی افزود: فرق دیگر این است که در آمریکا به ازای هر هزار نفر ۴٫۹ پزشک و در ایران به ازای هر هزار نفر ۱٫۵ پزشک وجود دارد.

به گفته حریرچی در مجموع در حالیکه نسبت تعداد پزشک به جمعیت در آمریکا به ایران ۳٫۲۵ برابر است، در مورد سرانه بهداشتی درمانی این اختلاف حدود ۷٫۴ برابر و اختلاف سرانه در آمدی کل بر اساس دلار بین المللی حدود ۳٫۲۵ برابر است.

قائم مقام و معاون کل وزارت بهداشت در پایان با بیان اینکه مقایسه درآمد متخصصین ایرانی و آمریکایی چندان مقایسه مناسبی نیست، اظهار داشت: با توجه به مجموع مطالب پیشگفت، اگر متوسط درآمد ۲۹۷ هزار دلار هر متخصص آمریکایی را در ذهن داشته باشیم، رقم متوسط ۱۷ میلیون و سیصد هزار تومانی متوسط درآمد متخصصین دولتی و حتی موارد اندک با ارقام چند برابری آن چه به دلار رایج و چه به دلار بین المللی به مراتب کمتر از درآمد متخصصین آمریکایی خواهد بود.

پزشکیان: پزشکان متخصص ایران ۷ برابر پزشکان متخصص آمریکا درآمد کسب می‌کنند
گفتنی است مسعود پزشکیان، نایب رئیس مجلس شورای اسلامی دو روز قبل در برنامه «دست‌خط» درباره چگونگي محاسبه درآمد هفت برابري پزشكان متخصص ايراني نسبت به امريكايي گفت «سرانه بايد مقايسه شود. سرانه بهداشت و درمان در امريكا ۸ هزار دلار است. درآمد حداقل و حداكثر ۱۵۰ الي ۶۰۰ هزار دلار در سال است. سهم پزشك از ۸ هزار دلار در سال ۱۵۰ الي ۶۰۰ هزار دلار است كه ۳۰ درصد را از آنها ماليات مي‌گيرند اما من الان مي‌دانم در سيستم دولتي در ايران ماهانه ۱۵۰ ميليون تومان تا ۱۹۰ ميليون تومان پول مي‌‌گيرند. اگر اين ميزان را به سال برسانيد و با دلار و درآمد پزشكان در امريكا مقايسه كنيد. طي مقايسه با سرانه اين ارقام به دست مي‌آيد زيرا سرانه بهداشت و درمان ما هزار دلار نمي‌شود. ۳۰۰، ۴۰۰ دلار است.»

بنا به تأكيد اين پزشك متخصص در بخش خصوصي برخي پزشكان بالاي ميليارد درآمد دارند و پول يك سال امريكا را عده‌اي در عرض يك ماه در ايران در‌مي‌آورند، آن هم در شرايطي كه ماليات نمي‌دهند يا بسيار كم مي‌دهند.

وي درباره درآمد خودش از استاد تمامي مي‌گويد: «‌يك بار در صداوسيما گفته بودم پول‌هاي مفت زياد مي‌دهند. منظورم مجموعه‌اي كه ما هستيم بود. ما يا بايد حقوق بگيريم يا كارانه كار كنيم. ما هم حقوق مي‌گيريم و هم كارانه مي‌گيريم، يعني من اگر به اتاق عمل بروم يك درصدي از مبلغ را به من خواهند داد. جداي از حقوقي كه مي‌گيرم اين كارانه هم هست. من الان ۱۱ ميليون حقوق مي‌گيرم كه در خواب هم نمي‌ديدم اين ميزان بدهند. اگر عمل كنم پول به حساب من مي‌ريزند و هر چه بيشتر عمل كنم اين بيشتر خواهد شد. با تعرفه‌هايي كه در دولت وجود دارد راحت مي‌توانم در بخش دولتي ۸۰ ميليون تا ۱۰۰ ميليون درآمد داشته باشم.»

اين در حالي است كه بنا به تأكيد وي حاكميت نبايد كاري كند كه كسي ۱۰۰ ميليون درآمد داشته باشد و ديگري يك ميليون درآمد داشته باشد.

بنا به اظهار پروفسور علي گرجي، رئيس مركز علوم اعصاب دانشگاه مونستر آلمان، پزشكان ايراني به رغم آنكه ۵ درصد سرويسي را كه پزشكان آلماني ارائه مي‌دهند، به بيمار ارائه نمي‌كنند اما يك پزشك مغز و اعصاب ايراني پنج برابر پزشك آلماني درآمد دارد. سخنان اين پزشك با شكايت سازمان نظام پزشكي از وي مواجه شد.