روزنامه دنیای اقتصاد – شماره ۴۱۱۱ تاریخ چاپ:۱۳۹۶/۰۵/۱۵ ؛کد خبر: DEN-1111185

مترجم: سید حسین علوی لنگرودی

alavitarjomeh@gmail.com 

اگر شما هم جزو آن دسته از مدیران تازه کاری هستید که به تازگی به مقام مدیریت رسیده‌اید باید بدانید و آگاه باشید که هیچ چیزی پیچیده‌تر و دشوارتر از تغییر دادن فرهنگ حاکم بر یک شرکت یا سازمان نیست. به همین دلیل هم هست که بسیاری از مدیران جوان و تازه کار که در ابتدای ورود به یک مجموعه در می‌یابند فرهنگ حاکم بر آنجا فرهنگ مطلوب و مناسبی نیست و لازم است که تغییر پیدا کند، به محض مواجه شدن با دشواری‌ها و پیچیدگی‌های این کار، از خیر انجام آن می‌گذرند و ترجیح می‌دهند خود را با فرهنگ موجود مطابقت دهند که به‌طور حتم در بلندمدت برای آنها گران تمام خواهد شد.با این همه، ترفند‌ها، راه‌حل‌هایی وجود دارند که با به‌کار بستن آنها می‌توانید فرآیند تغییر فرهنگ سازمانی و محیط کار تحت کنترلتان را به بهترین شکل و با بالاترین کیفیت به مرحله اجرا درآورید و در نهایت از مزایای آن بهره‌مند شوید. در اینجا به ۶ توصیه طلایی در این زمینه اشاره شده است.

۱- از مرحله کارمندیابی و نفرگیری شروع کنید

یک مدیر باید فرآیند تغییر فرهنگ سازمانی را از همان مرحله نفرگیری و جذب نیروهای جدید آغاز کند و افرادی را به مجموعه خود اضافه کند که بر اساس معیارهای مشخص مدنظر او و سازمان انتخاب شده‌اند. مدیران باید بدانند شاخص‌هایی مانند سطح تحصیلات و تجربه در رده دوم اهمیت برای نفرگیری محسوب می‌شوند و آنچه امروزه بیش از آنها اهمیت دارد عواملی همچون شخصیت فردی و تناسب افراد جدید با نیازهای مجموعه است.به‌عنوان مثال، بسیاری از شرکت‌های تکنولوژیک و دانش‌بنیان تمایل دارند نیروهایی را جذب کنند که به دورکاری و انجام دادن کارها در محیط‌های کاری اشتراکی علاقه دارند. چنین افرادی به آسانی با فاصله‌ای کم نسبت به همکارانشان می‌نشینند و اغلب از کامپیوترها و میز کار همدیگر برای انجام کارهایشان استفاده می‌کنند. ناگفته پیداست که با داشتن چنین کارکنانی است که شرکت‌های دانش‌بنیان و استارت‌آپ‌هایی که در بدو تولدشان از امکانات فیزیکی محدودی برخوردارند، می‌توانند به سرعت رشد کنند و دست به کارهای بزرگی بزنند.

۲- زمانی را برای تفکر جمعی اختصاص دهید

اگر می‌خواهید تغییرات فرهنگی را در میان کارکنانتان نهادینه کنید، باید حتما زمانی را با همه آنها به تفکر گروهی و تبادل نظر اختصاص دهید.این هنر یک مدیر موفق است که آنچنان کارکنانش را در کنار هم قرار دهد که همه آنها خود را در فرآیند پیشنهاد فرهنگی جدید سهیم ببینند و در نتیجه در زمان اجرایی ساختن تغییرات فرهنگی با جان و دل با آن همراهی کنند. در چنین گردهمایی‌هایی لازم است سلسله مراتب اداری و مقام و منصب‌ها کنار گذاشته شود و ارتباطات غیررسمی بین همه افراد تقویت شود. برای شروع می‌توانید روزانه مدت هشت دقیقه را به این کار اختصاص دهید.

۳- از ریسک کردن نهراسید

جسورانه عمل کردن و ریسک کردن را به بخشی از فرهنگ سازمانی‌تان بدل کنید و خودتان در این زمینه پیش‌قدم شوید. با تقویت روحیه ریسک کردن است که می‌توان تغییرات بزرگ را آسان‌تر و امکان‌پذیرتر ساخت. کارکنان باید مطمئن شوند ریسک کردنشان حتی اگر به شکست منتهی شود نه تنها با مجازات روبه‌رو نمی‌شود، بلکه مورد تشویق نیز قرار می‌گیرد. در این صورت است که شاهد شکل‌گیری و گسترش روش‌های مبتکرانه حل مساله و انجام کارها خواهید بود که در بلندمدت تغییر فرهنگ در محیط کار را به دنبال خواهد داشت. به یاد داشته باشید که همین ریسک کردن‌ها باعث شده شرکت‌های کوچک و ناشناخته دیروز به غول‌های شناخته شده و آینده‌ساز امروز تبدیل شوند.

۴- مفروضات پیشین خود را به چالش بکشید

بسیاری از مدیران تازه کار به اشتباه فکر می‌کنند که اگر چیزی را نمی‌دانند باید جای خالی آن را با مفروضات و احتمالاتی که در ذهنشان شکل می‌دهند پر کنند، درحالی‌که این کار از جمله خطاهای بزرگ و جبران ناپذیر مدیران کم‌تجربه است که می‌تواند برای آنها گران تمام شود. راه درست در چنین موقعیت‌هایی این است که از کارکنان در مورد مسائل مبهم سوال بپرسید و نظرخواهی کنید و پس از کسب اطلاعات کافی دست به تصمیم‌گیری بزنید و همیشه به یاد داشته باشید که تغییرات در فرهنگ سازمانی با بخشنامه و اجبار و ارعاب تحقق پیدا نخواهد کرد.

۵- از گذشته درس بگیرید

اگر به تازگی به عنوان مدیر وارد یک شرکت شده‌اید حتما از کارکنان باتجربه آنجا برای حل مشکلات و رفع چالش‌ها کمک بگیرید و به یاد داشته باشید که یکی از بهترین گزینه‌های روی میز برای حل مسائل، روش‌هایی است که در گذشته با موفقیت به‌کار گرفته شده‌اند و جواب داده‌اند. البته این به آن معنا نیست که می‌توان تنها به راه حل‌های قدیمی اکتفا کرد و در را به روی ایده‌های خلاقانه بست، بلکه باید آنها را با توجه به تغییر ماهیت مشکلات و تحولات سریع دنیای امروز به‌روزرسانی کرد.

۶- رفتارتان با کارکنان را هدفمند کنید

کارکنان یک مجموعه پس از ورود یک مدیر تازه وارد اقدام به محک زدن او و شناسایی الگوهای رفتاری و اخلاقی‌اش می‌کنند و تنها کسی که می‌تواند ذهنیت مثبتی در بین کارکنان آن مجموعه درباره مدیریت جدید ایجاد کند خود آن مدیر است. بنابراین اگر می‌خواهید کارکنانتان در برابر تغییرات مد نظر شما مقاومت نکنند و به ورود مدیری جدید به مجموعه‌شان به عنوان فرصتی برای ایجاد تغییرات مثبت و سازنده بنگرند، حتما پیام‌های مثبت و امیدوارکننده‌ای را از طریق شکل بخشی به الگوهای رفتاری‌تان برای آنها ارسال کنید. آنگاه خواهید دید که تغییرات فرهنگی در سازمانتان خیلی راحت‌تر و سریع‌تر از آنچه فکرش را می‌کردید، انجام خواهد پذیرفت.

منبع: HBR