۱۱ شهریور ۱۳۹۷ | ۱۲:۴۵، کد خبر: ۴۰۹۸۲
عضویت سه هزار و ۵۰۰ محقق در سامانه عرضه و تقاضای پژوهش
بیش از سه هزار و ۵۰۰ پژوهشگر در سامانه عرضه و تقاضای پژوهش (ساعت) پژوهشگاه علوم و فناوری اطلاعات ایران ( ایرانداک) نام‌نویسی کرده‌اند.
به گزارش دیده بان علم ایران از ابتدای راه‌اندازی سامانه عرضه و تقاضای پژوهش (ساعت) تا پایان بهار سال جاری، ۱۶۸ سازمان و بیش از سه هزار و ۵۵۰ پژوهشگر دراین سامانه نام‌نویسی کرده‌اند و همچنین بیش از ۵۷۰ فراخوان پژوهشی در موضوعات مختلف توسط سازمان‌های کشور در این سامانه به ثبت رسیده است.

در مجموع بیش از ۴۲۸۰ پژوهش در موضوعات مختلف در سامانه وجود دارد که کاربر می‌تواند آنها را ببیند و برای آگاهی بیشتر یا انجام آنها با سازمان تماس بگیرد.

همچنین، درخواست‌های اجرای پژوهش که از طرف پژوهشگران برای سازمان‌ها ارسال شده به ۷۵۹ عنوان رسید. درخواست انجام پژوهش به این معناست که پژوهشگر برای انجام پژوهش‌های سازمان اعلام آمادگی می‌کند. با توجه به افزایش آمار فراخوان‌های ثبت شده در سامانه، شمار درخواست‌ها از سوی پژوهشگران برای اجرای این پژوهش‌ها هم بالا رفته است.

سامانه ساعت، علاوه بر پایان‌نامه‌ها و رساله‌های دانشجویی، طرح‌های پژوهشی کشور را نیز در برمی‌گیرد و سعی دارد در گام نخست، پیوند میان طرح‌های پژوهشی را با نیازهای پژوهشی سازمان‌ها دنبال می‌کند. این پیوند با یک پایگاه روزآمد و جامع از تقاضای پژوهش (نیازها و حمایت‌ها) و عرضه پژوهش (توانمندی‌ها و نیاز به حمایت) پشتیبانی می‌شود. سازمان‌ها می‌توانند در این سامانه، درخواست‌ها و حمایت‌های خود را به آگاهی پژوهشگران برسانند که محور و موضوع پژوهش، تأمین منابع مالی، خدمات مشاوره، تأمین تجهیزات و سخت‌افزار، تأمین اطلاعات و مانند آنها را در بر دارد. از سوی دیگر، پژوهشگران می‌توانند توانمندی‌ها و گرایش‌های پژوهشی خود را به همراه حمایت‌هایی که برای پی‌گیری آنها نیاز دارند، به آگاهی سازمان‌ها برسانند.

«ساعت» نیازها و حمایت‌های سازمان‌ها را از پژوهش به آگاهی همگان می‌رساند و ازسوی دیگر، با معرفی پژوهشگران به سازمان‌ها، همکاری‌های بلندمدت را میان آن ساده می‌سازد. در این سامانه، سازمان‌ها می‌توانند به جست‌وجوی پژوهشگران بپردازند و با پیشینه و کارنامه علمی و همچنین پیشنهادیه‌های ایشان آشنا شوند.

پژوهشگران نیز می‌توانند با جست‌وجوی فراخوان‌های سازمان‌ها به نیازهای پژوهشی و حمایت‌های آنان پی ببرند. افزون بر این، «ساعت» سازمان‌ها و پژوهشگران را به شکل خودکار نیز به یکدیگر پیوند می‌دهد و سازمان‌ها می‌توانند درخواست‌ها، اولویت‌های پژوهشی و حمایت‌های خود را در این سامانه به آگاهی پژوهشگران برسانند.

http://www.isw.ir/40982/%d8%b9%d8%b6%d9%88%db%8c%d8%aa-%d8%b3%d9%87-%d9%87%d8%b2%d8%a7%d8%b1-%d9%88-500-%d9%85%d8%ad%d9%82%d9%82-%d8%af%d8%b1-%d8%b3%d8%a7%d9%85%d8%a7%d9%86%d9%87-%d8%b9%d8%b1%d8%b6%d9%87-%d9%88-%d8%aa%d9%82/